Tóparti önkormányzatok: elfogadott költségvetések, fejlesztési tervek

Február végéig szinte valamennyi tóparti önkormányzati testület elfogadta éves költségvetését. A rendelkezésre álló források elosztása során mindenütt gondosan ügyeltek arra, hogy a települések működésének zavartalan biztosítása mellett jusson elegendő forrás újabb beruházásokra is – ezek közül is hangsúlyozott szerepet kapnak az infrastrukturális és idegenforgalmi jellegű fejlesztések. Munkatársaink ezúttal Boglárra, Fonyódra, Lellére, Szentgyörgyre és Tihanyba látogattak el.

Mészáros Miklós – Balatonboglár

Optimistán vághatunk ennek az évnek, hiszen az elfogadott testületi döntés valóban új távlatokat nyit városunk előtt. Boglár nyolcszáz éves történetében először fordul elő, hogy a fejlesztési keretünk szinte azonos szinten van a működési költséggel – a két tétel összesen hárommilliárd forint. Ebből adódóan mintegy másfél milliárdot fordíthatunk intézményeink fenntartására, s a takarékos gazdálkodást, a hosszú távú koncepciót jelzi, hogy az elmúlt évet nyolcszázmillió forint pénzmaradvánnyal zártuk, s így lett a főösszeg 2,3 milliárd forint. Ehhez további fejlesztési források fognak idén csatlakozni: számíthatunk még 450 millió forintos támogatásra a Várdombon kialakítandó magas ösvényhez, illetve megnyílik egy százhúszmillió forintos strand pályázati keret is. Egy jól működő város életében azonban a beruházásoknak csak oly mértékűeknek kell lenniük, melyek még fenntarthatóak. Ha tehát a város szépül, újabb és újabb létesítményekkel gazdagodik, akkor egyben újfajta kötelezettséget is vállalunk, hiszen azt fenn kell tartani. Ezért szükségesnek tartja a testület, hogy erősítsük a költségvetés bevételi oldalát. Ez ügyben két jelentős döntést hoztunk: a közterületfenntartó szervezet megszűnik, s helyette – minden dolgozót átvéve – nonprofit kft. gondoskodik tovább város üzemeltetéséről – ebbe a feladatkörbe tartozik majd az Urányi csarnok működtetése is. A másik, hasonlóan fontos határozat: bevezetjük a fizetős parkolást, ám ez alól a bogláriak mentességet fognak kapni. Jelenleg is több beruházás zajlik a városban: a felújított művelődési ház és a szabadtéri színpad átadására június elején kerül sor, s immár harmadik éve támogatja a turisztikai ügynökség a boglári strandfejlesztéseket. Tavaly 430 millió, idén 114 millió forint vissza nem térítendő támogatással újulnak meg a vizesblokkok, illetve egyéb design elemeket tudunk vásárolni. Ebben az évben előtérbe kerül a csapadékvíz elvezetés, az aszfaltozás, egy körforgalom építése, folytatódik a Platán strand korszerűsítése, s készülünk egy újabb Buborék élménystrand beruházásra is.

Hidvégi József – Fonyód

Idei költségvetésünk lehetőséget nyújt arra, hogy folytatódjon a város dinamikus fejlődése. Ehhez 2,4 milliárd forintos büdzsé áll rendelkezésünkre, melyből hatszázmillió pályázati forrás. Jelentős saját bevételt is terveztünk: a domináns rész – szintén hatszázmillió forint – adóból folyik be a közös kasszába, s a strandok, a parkolók és a piac mintegy száznegyvenmillió forinttal bővíti lehetősségeinket. A mérleg másik serpenyőjében is fajsúlyos tételek szerepelnek: természetszerűleg a kiadások legnagyobb részét a városüzemeltetési kft. produkálja, működési költségük háromszázmillió forint, ezen felül száztízmillió forintot költhetnek fejlesztésre is. Ez az összeg magában foglalja az útépítéseket, felújításokat, s esetenként a szükséges gépek beszerzését. Ugyancsak jelentős összeggel – közel százmillió forinttal – támogatjuk négy helyi gazdasági társaság éves tevékenységét. Közülük legjelentősebb az Egészségügyi- és a Konyha Kft., de jut forrás marketingre és a kommunikációs teendők finanszírozására is. A már említett infrastrukturális beruházások mellett – út-járdaépítések – hamarosan megkezdődik az új kerékpárút kivitelezése, melynek költsége eléri a négyszázmillió forintot. Rendelkezésünkre áll még háromszáznyolcvan millió forint a tó egyik legszebb panorámáját nyújtó magasparton építendő üvegkilátójának kivitelezésére – ez igazi kuriózum lesz a magyar tenger partján, s a következő szezontól fogadja majd a látogatókat. Ebből az összegből finanszírozzuk a panoráma út, s a többi kilátóhoz vezető ösvények felújítását, a közvilágítás kiépítését is. A turizmushoz köthető beruházások sem maradnak el: hat strandunk korszerűsítésére százhatvanhét millió forintot költhetünk: Három vizesblokkot építünk, baba-mama szobákat teszünk komfortosabbá, s új öltözők is a fürdőzők rendelkezésére állnak.

Kenéz István – Balatonlelle

Éves költségvetésünk megközelíti a kétmilliárd forintot – ez az összeg már tartalmazza az ötszázmillió forintos pályázati támogatást is. Önkormányzatunknak számos kötelező és önként vállalt feladata van, ezek stabil pénzügyi hátterét még egy kétszázmillió forintos tartalék is garantálja. Változatlanul kiemelten kezeljük a járdaépítést – erre a feladatra idén húszmillió forintot kívánunk fordítani. Lelle a déli part egyik legkedveltebb üdülőhelye, ezért nem mondhatunk le a turizmushoz köthető beruházásokról sem. Az élményfürdő, a szabad strand folyamatos fejlesztést igényel: tavaly százhatvanmilliót, idén hetvennyolc milliót költhetünk erre a célra, de nagy gondot fordítunk a köztisztaságra is. Továbbra sem mondunk le egy szabadidő központ létrehozásáról – a kiszemelt épület, a volt bevásárlóközpont egy része már önkormányzati tulajdonban van, s remélhetőleg támogatót is találunk a program végrehajtásához. Hasonlóan régi tervünk egy öregek napközi otthonának építése, illetve egy e célra megfelelő épület átalakítása. Teljesen megújul a Béke park, játszóteret építünk, felújítjuk a zöldterületeket, korszerűsítjük a közvilágítást. Ebben az évben folytatódik a Zöld város programunk: az egyik legjelentősebb beruházás a kertmozi rekonstrukciója, a korábbi funkció helyreállítása, illetve a létesítmény egy részéből kerékpáros pihenő kialakítása. Ez utóbbihoz kapcsolódó hír, hogy megkezdődik a bringaút kivitelezése is. S ahogy az már megszokott: a nyári szezonban minden hétvégén változatos kulturális programok sokasága várja a helybelieket és a turistákat a szabadtéri színpadon, míg a rendezvény park műsorai belépődíj nélkül látogathatók. Évente általában 25-30 millió forintot fordítunk kulturális programok támogatására.

Farkas László Nándor – Balatonszentgyörgy

A település élhetőségét számos területen végzett fejlesztésekkel igyekszik mind magasabb fokra emelni Balatonszentgyörgy – több beruházás elkészülte adott alkalmat ünneplésre az elmúlt hetekben. Az önkormányzat nagy hangsúlyt fektet az egészségügyi szolgálat, a sportolási lehetőségek, a települési infrastruktúra, a gyermekintézményi ellátások körülményeinek javítására. Mindezekre a tartalékolt anyagi önerő és az eredményes pályázatokkal való források adnak módot. Az újabb ciklus kezdeti feladatainak elvégezése után teremtettünk alkalmat arra, hogy megünnepeljük közelmúltbeli eredményeinket. Így került sor február végén többek közt a védőnői és méhnyak- rák szűrő rendelő, valamint a kívülbelül megújult közösség ház együttes avatására. Mindkettő már hónapok óta funkcionál: akik eddig igénybe vették, tapasztalatot is szerezhettek, hogy jó helyre került a fejlesztésre fordítható pénz. Balatonszentgyörgy az eddig jellemző nagyságrendű fejlesztések folytatását jelentő év elé néz, ezek realitását több, már elnyert pályázat garantálja. Konzorciumvezetői vagyunk a Balatonszentgyörgy – Balatonberény-Vörs nyomvonalon pályázati támogatással létesülő kerékpárút építési munkának, amivel a 3 község a Kis-Balatont is érintve becsatlakozik a balatoni bringakörútba. Mintegy tizenegy kilométeres távról van szó. A kiviteli tervek engedélyeztetési szakaszban vannak, várhatóan még a tavasszal sor kerülhet a közbeszerzési eljárás lefolytatására. A megvalósítással térségünk a Kis-Balaton kerékpáros turizmusának szerves részévé válik. Nemrég írhattuk alá a bölcsőde építésének támogatási szerződését, amely háromszázharminc millió forint elnyeréséről szól.. Az óvoda bővített telkén új épület készül, 2 csoportot kitevő 28 gyermek ellátását biztosító kapacitással. A nyáron folytatjuk le a közbeszerzési eljárást, a kivitelezés a tervek szerint a jövő év végére fejeződik be. A bölcsőde a fiatalok letelepedését illetően szerepet játszhat a településünk vonzerejében is, hiszen a biztonságos gyermek-elhelyezési lehetőség segíti a munkavállalást. Az óvoda közös fenntartói társulásban 7 települést szolgál ki, a gyermeklétszám tartósan 60 felett van. Pár hónapon belül az önkormányzati épület és a művelődési ház energetikai korszerűsítése kezdődik meg, amihez 97 milliós pályázati támogatás áll rendelkezésre. A Magyar Falu program támogatásával még áprilisban 21,5 milliós ráfordítással a Sport utca kap új burkolatot a Bodon utcai leágazástól a Mise útig. Pályázati segítséggel és jelentős önerővel két ütemben épül térkő burkolattal járda, a művelődési háztól a temető útig, és onnan tovább a Csillagvár utca keleti oldalán. A további fejlesztési célkitűzéseknek megfelelően keresi az önkormányzat az újabb pályázati lehetőségeket, a szükséges feladatokhoz megfelelő kiírásokat várva: ezek közé tartozik a polgármesteri hivatal belső átalakítása is. A hétszázmilliós költségvetés stabil gazdálkodást biztosít, mindemellett számítunk arra, hogy az elnyerhető fejlesztési forrásokkal akár egymilliárd forint fölé is emelkedhet az idei büdzsé összege.

Tósoki Imre – Tihany

Tihany önkormányzata közel 3.2 milliárd forintos költségvetési főösszeggel tervez erre az esztendőre. Az előző évekhez képest ez azért tűnik magasnak, mert nagyon sok olyan fejlesztést indítanak meg, amelyeknek már megvan a támogatási szerződése, s amelyeknek bizonyos százaléka már Tihany számláján van. A fejlesztések mellett nagyon ügyeltek arra, hogy az önkormányzat intézményeinek a működtetése biztosított legyen, s az a szociális háló, amit az évek folyamán felépítettek, s az a támogatási rendszer 2020-ban is meglegyen: tudják segíteni a helyi fiatalokat, nyugdíjasokat, s azokat a civil szervezeteket, amelyek sokat tesznek a település sportjáért, kultúrájáért, s a helyi közösség építéséért. Az idei fejlesztések meghatározói lesznek a 2020-as évnek, de ide tartoznak azok a programok is, melyeket nevesítve nem az önkormányzat hajt végre, hanem az önkormányzat 100%-os tulajdonában lévő nonprofit kft. Ilyen például a világörökségi helyszínek turisztikai fejlesztése, amely egy 3.5 milliárd forintos projekt a Magyar Turisztikai Ügynökséggel (MTÜ), és nyolc másik településsel. Ebben konzorciumi partnerséggel a Tihanyi Apátság is részt vesz. Ennek eredményeként a volt apátsági magtárból turisztikai fogadóépület lesz, ahol helyet kap a tourinform iroda, ahol kiállítások, rendezvények lesznek, de interaktív programokat is terveztünk. Az egyik legfrekventáltabb részen, a Visszhang-dombon megújulnak az illemhelyek. A Tihany turisztikai attraktivitásának fejlesztése program 1.9 milliárdos költségű, s rövidesen indul is (közösen az apátsággal) a Csokonai liget teljes megújításával, a kőkertekkel, az apátság előtti teret a Mádl Ferenc térrel összekötő lépcsősorral. Mindemellett több TOP-os program is befejezésre, illetve indításra vár. Ilyen például Tihany közlekedésfejlesztésének első szakasza, de kerékpárút- és gyalogátkelő fejlesztés is soron van. Nemrég kötöttünk az MTÜ-vel a négy tihanyi strand fejlesztésére is szerződést.