Háttértelepülések – Aszófő

A balatoni háttértelepülések egyre inkább nagyobb szerepet kaphatnak idegenforgalom és gazdaság terén. Most induló sorozatunkban ezen községek lehetőségeit, törekvéseit, céljait mutatjuk be Olvasóinknak. Aszófő Tihany szomszédságában, a 71-es főút, valamint az észak-balatoni vasútvonal fölötti és alatti részén, több irányból is jól megközelíthetően fekszik. Keller Vendel polgármesterrel beszélgettünk.

Keller Vendel és Kontrát Károly
Aszófőn

– Polgármester úr, egyetért a „háttértelepülés” kifejezéssel? Inkább előny, mint hátrány? – Nem tartjuk magunkat háttértelepülésnek, a kifejezést sem tudom értelmezni Aszófőre. Úgy érzem, hogy a mi kis településünk méltatlanul lenne így említve. – Mennyire tud „balatoni” lenni Aszófő, mikor csak igen rövid vízparti része van? – Aszófő Balaton-parti település. Bár nincs strand és kikötő. – Mi teszi vonzóvá a települést? Adott természeti értékei, történelmi múltja? – Természeti és történelmi értékeink (téltemető, Vörösmáli műemléki pincesor, Kövesdi Romtemplom), a csendes környezet, mert nincs olyan vízparti település, amely nem rendelkezik stranddal, emiatt nincs nyüzsgés. A környékbeli települések strandjai pár kilométerre helyezkednek el tőlünk, amely szintén vonzóvá teszi. – Idegenforgalmi szempontból lépéshátrányban vannak-e a többi háttértelepülés összehasonlításában? – Aszófő település infrastruktúrája pont elbírja azt az idegenforgalmat, melyet a település pozitív adottságival vonz. – Melyek az elmúlt évi és az idei fejlesztések, s mit várnak ezektől? – A tavalyi évben a település játszótere, valamint a mellette lévő felnőtt sportpark fejlődött. A közterületek karbantartását elősegítő eszközöket szereztünk be pályázati úton. Nagy örömünkre szolgál, hogy sikerült a helyi közösséget szolgáló ingatlan megépítésére kormánytámogatáshoz jutni, melyet országgyűlési képviselőnk, Kontrát Károly is szívügyének tekintett, ezáltal a kis falunk támogatott lett. – A távolabbi célokat és a környező településekkel történő együttműködést lehet-e összeegyeztetni? – Céljaink, terveink: Tihany-AszófőÖrvényes településeket összekötő vízpart melletti, és víz felőli csónakbejáróval tanösvény létrehozása. Természetesen az önkormányzatok jó kapcsolatokat ápolnak, többek között így tudtunk pályázati úton beszerezni közterületi karbantartó eszközöket Örvényessel. Örvényesnek is mi nyújtottunk segítséget egy pályázatukban, valamint az örvényesi IKSZT-t (Integrált Közösségi és Szolgáltató Terek) is úgy építették meg, hogy Aszófő támogatását élvezte. – A kistelepülések közös gondja a munkalehetőség, a gazdaság szűkössége. A több lábon álláshoz elegendő-e a szőlészet-borászat? – Aszófőn zömében nem szőlészetből borászatból élnek az itt lakók, hanem a turizmusból és a vendéglátásból. – A környezet védelme (nádasok, közeli erdők, beépítés) érdekében képesek-e hatékonyak lenni? – Amit a magunk erejéből tudunk, azt megtesszük a cél érdekében. Z. A.