Túl a szezon felén – kedvező tendencia, növekvő bevételek

Tomboló kánikula, vad viharok, hömpölygő autókaravánok, zsúfolt strandok – a jelzők és a szituációk egyaránt jellemzőek az elmúlt évtized Balatonjára, s mégis – mintha minden nyár mindig új kihívások elé állítaná a helyi önkormányzatokat. S hogy miként tudnak ezekkel megbirkózni, hogyan alakult a szezon első része – erre kerestünk választ Szigligeten, Udvariban, Siófokon, Györökön, Zánkán, Tihanyban, Balatonmáriafürdőn és Balatonberényben.

Szigliget – vár, játékok, fesztiválok

Balassa Balázs polgármester mérlegében a pozitív történések dominálnak: az előző évhez képest kedvezően alakult a turisztikai szezon, s ebben döntő szerepet játszik az a tény, hogy évek óta folyamatosan no a vár és a strand látogatottsága. A július végi adatokat figyelembe véve a várban közel 10%, míg a strandon 5%-os látogatószám növekedés tapasztalható. A vendégéjszakák tekintetében azonban nem tud valós adattal szolgálni, mivel Szigligeten csak magánszállásadók találhatók, tulajdonosainak jelentős része viszont nem fizeti be az IFA bevételeket. Természetesen a kiváló mutatók nem csak a kedvező időjárásnak, hanem az évek alatt elvégzett koncepcionális fejlesztéseknek és az egész évben zajló programoknak, rendezvényeknek is köszönhető. Az év hátralévő időszakában is még több programmal várják a vendégeket. Augusztus végéig minden nap délelőtt 10 órakor várjátékokat tekinthetnek meg a látogatók. Augusztus 19-én és 20-án Hagyományőrző fesztivált rendeznek a várban, míg szeptember 2-án ugyancsak a vár ad otthont az „Itt élned, halnod kell” című zenés történelmi darabnak. Koltay Gábor rendezésében közel száz szereplő próbálja emlékezetessé tenni a nézők számára ezt az estét. Szeptember utolsó szombatján Szüreti vigadalomra, majd október 20-24 között a térség egyik legnagyobb őszi turisztikai rendezvényére, a Süllőfesztiválra várnak minden gasztronómiai élvezetre és kulturális programokra vágyó embert. Fejlesztéseik, beruházásaik szépen alakulnak, várhatóan határidőre el fognak készülni. Ebben az évben megújul a sportöltöző, az önkormányzat épülete, a Főtér, a kikötő melletti park és a strandon egy új kiszolgáló épület készül a strandfejlesztésekre kiírt pályázatból. Az itt megvalósuló téliesített felnőtt és gyermek vizesblokkok, finn- és infraszaunák reményeik szerint megteremtik a feltételeit annak, hogy minél több vendéget tudjanak az őszi, téli és tavaszi szezonban a strandra csábítani. Ezeken kívül egyéb szolgáltatásokkal is szeretnék bizonyítani, hogy a Balaton-parton a nyár után is van élet!

Udvari – megújuló strandok

Balatonudvariban lapzártánk idején rendezték meg a már hagyományosnak mondható Anyós- fesztivált, melyet a Magna Cum Laude együttes koncertje követett. Szabó László, a település polgármestere elmondta, hogy a nyári szezon eddigi mérlegét elsődlegesen a két fürdőhely, az udvari és a fövenyesi strand bevételeiből tudják levonni. Ezek augusztus elejéig jó közepesnek mondhatók, a teljes összeg várhatóan meghaladja majd a tavalyit. A két, egyenként másfél hektáros területet jó idő esetén megrohamozzák a vendégek – a közeli települések lakói és a kisgyermekes családok körében különösen népszerűek a létesítmények. A változatos időjárás, a gyakran húsz fokos homérséklet különbség azonban kiszámíthatatlanná teszi a vendégkör számát. Az udvari strandok ezen a nyáron a megszokott időpontnál kissé korábban, már augusztus utolsó vasárnapján zárnak, ugyanis megkezdődik rekonstrukciójuk. Az önkormányzat pályázati forrásból ötvennyolcmillió forintot fordíthat a beruházásra, s így 2018 nyarán már megújult öltözők, vizesblokkok és játszóterek fogadják a fürdőzőket. Addig azonban még több programra várják a helybelieket és a turistákat: 18-án kora este a kultúrház előtti téren avatják fel Kerkápoly István mellszobrát, melyet a Tapolcai Kinizsi Táncegyüttes műsora követ. Másnap a honvédelmi sportok iránt érdeklődőket szórakoztatják a szervezők, lesz hagyományőrző bemutató, számos gyermekprogram, fáklyás felvonulás, tűzijáték, fellép a Felvidéki Rockszínház együttese, s a jelenlevők vélhetőleg kevésbé tudnak majd ellenállni a Bowly zenekar táncra csábító muzsikájának.

Siófok – vendég- és programbőség

Töretlen a növekvő tendencia Siófok vendégéjszakáinak számában. Az év első felében több, mint három százalékos volt az emelkedés a tavalyi év hasonló időszakához képest, de a lényeg még hátra van: a 2017-es év eredményességében a júliusi és augusztusi hónapok adatai lesznek meghatározóak. Siófokon 2014-ben 0,3 százalékkal, 2015-ben 4 százalékkal, 2016-ban 7,5 százalékkal nőtt a város vendégéjszakáinak száma a korábbi évekhez viszonyítva. Tavaly több mint egymillió, összesen 1 116 273 regisztrált vendégéjszakát töltöttek el a település kereskedelmi- és magánszálláshelyein. A remények szerint az idei szezon is legalább ilyen jól, vagy még jobban alakul. A város vonzerejének növekedésében a kedvező időjárás mellett szerepet játszik a rendezvények sokasága. Augusztusban még félszáz program várja a vendégeket és a környék lakosságát Siófok kulturális központjában, főterén, kikötőjében, szabadtéri színpadán, nagy-strandján (PLÁZS) és egyéb színhelyein. Hegyi Károly, a város vállalkozóit, szolgáltatóit tömörítő Siófoki Fürdőegylet Turisztikai Egyesület elnöke arról számolt be, hogy nemcsak hétvégén, de hét közben is teltházasak a város szállodái és magánszálláshelyei, így legalább olyan jó nyárra számítanak, mint tavaly. Az egyesületi elnök szerint kimondottan gazdag Siófok programkínálata, a koordináció jobban működik, mint tavaly és a biztonság is nagyobb, mint korábban.

Györök – harmóniában borral, dallal

Jó az idei nyár, a forró napok beérlelték Balatongyörök turisztikai termékkínálatát. A hagyományos rendezvények a megszokottnál is nagyobb látogatottságok mellett zajlanak. A mindenkori vonzó nyári programokon túl a szezon eddigi nagy részére jellemző kánikulai napok kiemelkedő forgalmat generáltak a strandon. Ezt jellemezve Biró Róbert polgármester elmondta, hogy augusztus első napjáig a strandi bevétel a múlt évi azonos időszakhoz képest huszonnyolc százalékkal emelkedett. Ez tisztán mutatja a belépések növekedését, hiszen az árak a tavalyi szinten vannak. A településen látható forgalom is érzékelteti a magas vendégszámot – mondta nyomatékkal Biró Róbert. – Az előszezonról már vannak igazoló adatok: június végéig öt százalékkal több volt a vendégéjszaka szám, mint egy évvel korábban. Ezen jelentősen fog emelni a júliusi és az augusztusi látogatottság, amiről a tárgyhónapokat követően két héttel lesznek pontos információink. Kedvez az időjárás, van rá mód, hogy a sajtóhíreknek is köszönhetőn széles körben megismert strandi fejlesztések adta nívót megtapasztalják és kihasználják a vendégek. Az 5 csillagos Kék Hullám zászló minősítést a mi strandunk a legmagasabb pontszámmal szerezte meg. Mindemellett uralja Balatongyörököt a fesztiválhangulat. Egyik hordozója ennek a szíveslátás jelképeként tisztelt és szeretett bor. A Da Bibere Zalai Borlovagrend tradicionális rendezvénysorozatára idén immáron 22. alkalommal került sor. A résztvevők fülében még csengett a júliusi Brass-show muzsika, a Gesarol rock, s a tánczenei együttesek adta talpalávaló, amikor augusztussal az ugyancsak hagyományos, XIV. Bor&Dal Fesztivál vette kezdetét. A boros felhozatalban a helyi és környékbeli termelők vitték a prímet, a műsoros, borkóstolós gasztronómia kínálatot látványos kézműves és kirakodóvásár vette körül. A Varázshangok játszóterén a gyermekek találtak kedvükre való elfoglaltságot, zenekarok adtak szabadtéri koncerteket, majd a borbáli muzsika szólt. A képzőművészet kedvelői találnak programot a Bertha Bulcsú Művelődési Házban, a Györöki Nyári Tárlatok kiállítás sorozat keretében. Láthatták már az érdeklődők a Szentendrén élő Magyari Márton színekben gazdag festmény kompozícióit, egyéni hangú expresszív alkotásait. A napokban Mayer Berta, Munkácsy-díjas festőművész alkotásai kerültek közönség elé, majd hamarosan kettős tárlat nyílik: Orr Lajos, Várvölgyön élő, Keszthelyen és Hévízen köztéri munkái által is ismert szobrászművész alkotásai, valamint a siófoki születésű Egri Erzsébet érzékletes táj és zsánerképei lesznek megtekinthetők. Kilencedik éve rendezik a Jazzfiesta szabadtéri zenei sorozatot, ez augusztus 18-án fergeteges hangulatú koncerttel búcsúzik: fellép a németországi Bossa& More, latin és klasszikus jazz sztenderdekkel, Malek Andrea és a hévízi Happy Dixieland Band régi magyar slágerek, filmzenék, swing dalok előadásával. Augusztus 20-án délelőtt a Szent István emlékműnél koszorúzással tartanak ünnepi megemlékezést. A polgármesteri beszédet követően a már 6 éves hagyomány szerint a részvevők megkóstolhatják az ország tortáját, majd a hajókikötői móló melletti sétányon szentmise keretében tartanak kenyéráldást. Szeptember elején immár jubileumi jegyben, a Györöki Szüret és XV. Halászléfőző Fesztivál veszi át a rendezvények stafétáját.

Zánka – erős csúcsszezon

Az eladott strandbelépők alapján elmondhatom, hogy gyakorlatilag már most, augusztus 10-ig mintegy 10-15%-kal meghaladtuk a tavalyi egész szezon bevételét. Lényegesen többen jöttek idén, de ez, úgy gondolom, az időjárás függvénye elsősorban – nyilatkozta lapunknak Filep Miklós, Zánka polgármestere. A vendégszámmal kapcsolatosan még nem áll rendelkezésünkre pontos adat, hiszen az idegenforgalmi adó bevallása utólagos, ám nem nagyon érzékelünk jelentős emelkedést. Úgy látom, a strandot is a környékbeli nyaralók, üdülők vendégei töltik meg elsősorban. Azt is tisztán kell látni, hogy a hozzánk hasonló kisebb településeken, ahol nincs sem jelentős turisztikai attrakció, sem érdemi előszezon, ezért gyakorlatilag a két erős hónapra, júliusra és augusztusra koncentrálunk. Várható, hogy szeptember eleje is meleg lesz, ezért a strandunk nyitva tartását meghosszabbítottuk. Egyik vonzerőnk, hogy a parkolás ingyenes. Sajnos, azt tapasztaljuk, hogy egyre kezelhetetlenebb a parkolás, éppen ezért a most készülő rendezési tervünkben új parkolóhelyeket kívánunk kialakítani. Valamit mindenképpen lépnünk kell, de erről majd a képviselő-testület fog dönteni. Programjaink – borhetek, strandpartik, zenés-táncos rendezvények – sikeresek voltak, számos érdeklődőt vonzottak, reméljük, a még hátralevőkre is elmondhatjuk ezt. Ami a fejlesztéseket illeti: gyermekfoglalkoztató, animációs térség készül a strandon, ahol végre elbonthatjuk majd a korszerűtlen öltözőket. Ez a munka szeptember elején indul harmincmilliós pályázati pénzből és 28 millió Ft önrészből. Óvodánk fejlesztésére is nyertünk 22 millió Ft-ot, melyhez nyolcmilliót teszünk hozzá saját költségvetésünkből. Egységesítjük az utcanév táblákat a jobb és kulturáltabb eligazodás végett.

Tihany – minden idők egyik legjobb szezonja

Tósoki Imre polgármester rendkívül elégedetten vonhat mérleget a nyár végéhez közeledve. Tihany szempontjából a 2017-es idegenforgalmi szezon nagyon kedvező, s úgy látom, minden idők egyik legjobb idegenforgalmi szezonját zárhatjuk kora ősszel. Ezt már az előszezonról is el lehet mondani, de a rendelkezésemre álló, s július 31-ig gyűjtött adatokra vonatkozóan is megerősíthetem. Népszerű nagy-rendezvényünk a levendulafesztivál, de az azt megelőző hétvégék is azt mutatják, hogy nagyon sok vendég érkezik a településünkre. Jelen pillanatban – augusztus 10-én – százszázalékosan telítettek a szálláshelyek, jóformán lehetetlen a nyár végéig szobát kapni. Ami a parkolókat illeti: anélkül, hogy a parkolási díjakon emeltünk volna, több mint 10%-kal nőttek a bevételeink. Megjegyzem, hogy júliusban és augusztusban szándékosan nem készülünk nagy-rendezvénnyel – csak kisebb zenei jellegűekkel – az egyébként is nagy forgalom miatt. Elindult Tihanyban egy közterületi fejlesztés, de a közbeszerzés miatt elhúzódott, de szeptemberben folytatódnak a munkák. Ennek ellenére a Váralja utca aszfaltozása elkészült, s a kerékpárosok is elégedettek lehetnek bicikliútjainkkal. Valamennyi strandunk telt házzal fogadja a vendégeket. A Magyar Turisztikai Ügynökség jóvoltából a sajkodi strand esetében 17, a hajóállomási strand esetében pedig 25 millió forintos fejlesztési forrást nyertünk, de ezeknek eredményét már csak a következő szezonban élvezhetik a strandolók.

Balatonmáriafürdő – szoboravatás, ünnepi műsor

Ideális körülmények között pihenhetnek, fürdőzhetnek a településre látogatók – foglalta össze tömören az önkormányzat által nyújtott szolgáltatások színvonalát Galácz György polgármester. A kilenc strandunk közül mindössze egy fizetős, ám úgy gondolom: kényelmi, esztétikai téren sem hagy kívánnivalót maga után. Részben a feltételeknek, részben az időjárásnak köszönhetően a vártnál – s így a tavalyi mutatóknál is – jobb a bevételünk. Természetesen egy balatoni település életének szerves részét képezi az állandó megújulás, a versenyképesség megőrzése, ezért nem mondhatunk le a fejlesztésekről sem. Közel hatvanmillió forintot nyertünk el a turisztikai ügynökség pályázatán, s ebből az összegből már a szezon előtt elvégeztünk néhány olyan munkát, melyek elengedhetetlenül fontosak a vendégfogadás szempontjából. A beruházások ősszel folytatódnak, s e program keretében játszóteret építünk, kültéri fitness eszközöket telepítünk, megújul a tenisz és strandröplabda pálya, a vízimentők bázisa, sétányokat építünk. Nem feledkezünk meg az itt élők és vendégeink szórakoztatásáról sem. Július végén tartottuk a már tradicionálisnak mondható Mária-napokat – az eseményre a lengyel, német partnertelepülések vezetői mellett a felvidéki Hetény küldöttei is eljöttek, s sor került kitüntetések átadására is. Augusztus 20- ugyancsak fontos nap lesz Máriafürdő életében, amikor ünnepi műsor és szentmise keretében felavatjuk Mindszenty József hercegprímás, bíboros szobrát.

Balatonberény – már a télre is gondolnak

Horváth László polgármester szinte napra kész a vendégforgalom alakulását elemző statisztikákkal, így racionálisan tudja elemezni a helyzetet. Elmondta, hogy az eddigi vendégforgalom még nem érte el a tavalyit, ám az adatokat rendkívül pozitívan befolyásolhatja, ha a bajorok – szokásuknak megfelelően – ismét augusztusban kelnek útra. A harmincötmillió forintos pályázati forrás egy részét már a szezon előtt felhasználták: a strandokon kisebb beruházásokat végeztek el, árnyékolókat helyeztek ki, s a munkálatokat ősszel folytatják. Szerviz utat építenek, elegáns, kényelmes utcabútorok emelik majd a színvonalat, s nagy gondot fordítanak a higiénés körülmények javítására is. Az új vizesblokkokat már úgy alakítják ki, hogy a téli időszakban is használni tudják a Balaton szerelmesei. Megtudhattuk, hogy a szezon eddigi részében szinte minden héten kulturális programmal – operett est, helyi és környékbeli együttesek folklór- és zenei műsora- kedveskedtek a helybelieknek és vendégeiknek. Augusztus 20-án pedig azért is érdemes lesz Berénybe látogatni, mert itt kerül sor a térség egyik leghosszabb időtartamú tűzijátékára, s a jelenlevők a zalaegerszegi színház művészeinek előadásában megtekinthetik a Szörényi- Bródy szerzőpáros immár legendássá nemesült rockoperáját, az István, a királyt is.

Az összeállítást Horányi Árpád, Süli Ferenc és Zatkalik András készítette.